Çalışma Alanlarımız


Sahne Gösterileri
Ankara Çağdaş Sanat Tiyatrosu 1985 yılından bu tarihe kadar yükselen sanat kalitesiyle büyük oyunlar ve çocuk oyunları alanında her yıl yeni teknik ve teknolojik imkanları kullanarak oyun hazırlamaktadır. Uzun yıllardır atölye çalışmalarımızdan edindiğimiz tecribelere yenilerini ekleyip üretim alanlarımızı genişleterek; dekor, kostüm, aksesuar müzik gibi tiyatronun temel üretimlerini gerçekleştirmekteyiz.
Atölye Çalışmaları
Ankara Çağdaş Sanat Tiyatrosu Bünyesindeki bütün oyun dekorlarını, aksesuarlarını ve kostümlerini kendi atölyesinde tasarlamakta, üretmektedir. Bu üretimlerde straphor, lateks, polyester vb. bir çok malzemeyi kullanarak üretim yapmaktadır.
Animasyon Gösterileri
Ankara Çağdaş Sanat Tiyatrosu Animasyon gösterileri ile de profesyonel çizgisini sürdürmektedir. Festivaller ve eğlence etkinliklerinde aranılan farklı özelliklere sahiptir. "Animasyon alanında otuz üç yıllık tecrübe ile çocuk, genç, yaşlı demeden bütün eğlence etkinliklerine hizmet verilmektedir. Sürekli kendisini yenileyen sistemi ile grubumuz; Animasyon etkinliklerine içerik ve kalite katmaktadır. Bu da tiyatronun kendi özgün yapısını korumasını ve prodüksiyonlarının güçlenmesini sağlamaktadır. Animasyon ortamlarında kendi dekor tasarımlarını hazırladıktan sonra, profesyonel seslendirme ve ışıklandırma ile çeşitli ortamlar yaratılmakta (Sinema v.b) etkinlik türüne göre malzemeler hazırlanmakta ve özgün, eğlenceli yarışmalar düzenlenmektedir. Pamuk şekerden havai fişeğe kadar hatta faytondan gezi arabasına kadar birçok hizmet sağlanmaktadır. Şişme çocuk evleri, sportif etkinlikler, havuz eğlenceleri düzenlenebilmektedir. Bahçe animasyonları ile çok özel kutlamalar gerçekleştirilmektedir. Canlı müzik ortamları ile konulu orkestralar kurulmakta ve eğlence ortamlarına farklı boyutlar getirilmektedir. Tiyatromuzun çok iddialı olduğu Animasyon gösterilerinde bazı standart kuralları vardır; Doğal, samimi ve seçkin ortam yaratmak ve yaşatmak. Bu başarı çizgimizde festivalden mağaza etkinliğine, okul kutlamasından özel davetlere kadar her alanda kaliteli ve başarılı Animasyon etkinlikleri düzenlenmektedir.
Çocuk Etkinlikleri Ve Karton-Çizgi Tiyatro Çalışması
Karton kuklalarla canlı oyuncuların karşılaşması ile gerçekleşen bir sahne etkinliğidir. Karakterlerin boyları 1-1.5 metre kadar olabilmektedir. Özellikle blacklight ışık tekniği ile birlikte keyifli bir görsel şölen yakalanmaktadır. Karton-Çizgi tiyatrosu deneyimlerimizi Çocuk Oyunu projelerimiz içinde sık sık kullanmaktayız.
Deneysel Tiyatro Çalışmaları
1985-1986 Farklı üniversitelerden elli öğrenci ile bir ay sürede Bertold Brecht’in Sezuan’ın insanı sahnelendi. Sonraki yıllarda bu araştırma ve uygulama çizgisi hep korundu. Ne ekonomik-sosyal ne de politik; hiçbir şey bu çılgın inatçılığımızı engelleyemedi. Herşey özgün ve fırından yeni çıkmış haliyle güzel insanlarımıza sunulmak içindi.
Hayvanlarla Tiyatro-Şarlo’nun Tiyatrosu
2002 yılından beri oyunlarda Kadrolu oyuncu ŞARLO adlı teriyer aktör bir köpeğimiz bulunmaktadır. (Şarlo'muz artık melek..) Seyircinin büyük ilgisini gören köpek, oyunların vazgeçilmez bir kahramanı olmuştur. Çocuk tiyatromuzun minik köpeği sahnede mucizeler yaratmaktadır. Ayrıca geçmiş senelerimizde Denizci Simbad adlı oyunda eğitimli iki güvercinin gösterileri seyircilere unutulmaz anlar yaşatmıştır. Fakat tay, kaz, kobay, tavşan, keklik ördek gibi hayvanlı gösterilerinde, "hayvanların bakımının zor olması" nedeniyle büyük sorunlar yaşanmasına rağmen, seyircilerden yıllar sonra bile tekrarı konusunda istekler almaktadır. “Benim Adım Şarlo” adlı kitapta konuyla ilgili ilginç öyküler bulabilirsiniz.
Zihinsel ve Bedensel Engellilere Tiyatro
Güncelleniyor...
Sine Tiyatro
Piscator bağlantısından hareket edilerek 80 li yıllarda, 16mm’lik sinema makinesiyle çocuk oyunları içinde, belgesel videoları da kullanılmıştır. Projeksiyon cihazlarının gelişmesiyle birlikte sinevizyon sistemleri de kullanılarak, seyirciye konuları pekiştirecek yeni anlatım teknikleri uygulanmıştır. Ardından 2003-2004 sezonunda çocuk oyunlarında da projeksiyon kullanılarak başarılı sonuçlar alınmış ve görsel kaliteyi arttırmada faydalı olmuştur. Uygulama, dublaj ve bilgisayar teknikleri de kullanılarak devam etmektedir.
Black Light Tiyatro
Korkunç Kabare adlı Korku Tiyatrosu sahnelenerek Türkiye de bir ilk başarılmıştır. Sonraki yılllarda “İçimdeki Şeytan” (Korku-Komedi) ile olağanüstü bir tarz yakalandı.Her iki oyun Kültür Bakanlığınca da desteklendi. Çeşitli engellerden dolayı çeşitli zorluklarla karşılaşan tiyatromuz tavır olarak seyirciye ücret ödeyerek (1.000 TL) maliyeti yüksek olan bu oyunları çizgisinden taviz vermeden sahnelemeyi başardı. "İçimdeki şeytan" Black light ışık tiyatrosu çalışmaları ardından birkaç yıl TRT de kara kukla olarak elim sende programı ve pusula programı çekimlerinin yapılmasını da beraberinde getirmiştir. Bu türde “Mavi Kuş” ve “Kanadını Arayan Kuş” adlı çocuk oyunları da başarı ile sahnelenmiş ve hak ettiği övgüleri almıştır.
Köpüklerle Tiyatro-Kültür Merkezi
(2002-2004) Binlerce köpük, bant ve ayrıca çeşitli plastik malzemelerle iki yıl çalışarak hazırlanmış. İkiyüz kişilik sahnede sinema ve drama etkinlikleri yapılmış ve tiyatro oyunlarımız sahnelenmiştir. Sanat severlerin şaşkın bakışları altında yapılan gösteriler büyük bir ilgi ile izlenmiştir. Ne yazık ki salon sahiplerinin ilkel davranışları; emek-sanat ve maddi yapımıza zarar vermiştir. Ancak yerli ve yabancı birçok çocuk kitlesinin beğenisini kazanmamızı ve deneysel çalışmalarımıza bir yenisini daha eklememizi sağlamış, basında ve medyada büyük ilgi görmüştür.